Kontener na gruz

Wywóz śmieci i odpadów budowlanych

Odpady budowlane, podobnie jak meble i sprzęt AGD, należą do tzw. odpadów problemowych. Pozbycie się ich nie jest tak proste, jak w przypadku „tradycyjnych” śmieci. Nie możemy po prostu wrzucić ich do kontenera na śmieci ani postawić obok w nadziei, że firma wywozowa się nad nimi zlituje. Jak więc pozbyć się kłopotliwych odpadów budowlanych?

Zazwyczaj wywóz odpadów budowlanych wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale innego wyjścia nie ma. Składowanie tego typu odpadów na dziko jest nielegalne i co ważniejsze, szkodliwe dla środowiska. Niestety, inaczej niż w przypadku zwykłych odpadów, harmonogram wywozu śmieci problemowych może być bardzo różny. Zwykle firmy bądź gminy zajmujące się zarządzaniem gospodarką odpadami ogłaszają na stronie internetowej termin wywozu odpadów problemowych. Nierzadko następuje to nawet co kilka miesięcy. Jeśli więc planujemy remont, budowę czy inne przedsięwzięcie, które może generować wytwarzanie odpadów budowlanych, do wyboru mamy dwa wyjścia.

Pierwsze z nich, trudne do realizacji, to samodzielne wywiezienie takich odpadów. W gminie możemy uzyskać informację o najbliższym Punkcie Gromadzenia Odpadów Problemowych. Weźmy jednak pod uwagę, że wywóz gruzu zwykłym samochodem jest wręcz niemożliwy, a z pewnością nieopłacalny. I tu z pomocą przyjdą firmy oferujące nie tylko usługi wywozu śmieci, ale również kontenery na gruz i inne odpady budowlane, w których od razu możemy składować nieczystości. Dzięki temu, nie będzie problemu ze składowaniem odpadów, a także ich wywiezieniem, a już na pewno z szukaniem miejsca, gdzie te odpady możemy oddać, tym zajmie się za nas firma transportowa.

Wywóz śmieci

Wśród odpadów budowlanych znajdują się również materiały bardziej kłopotliwe. Wywóz gruzu i ceramiki budowlanej czy łazienkowej nie stanowi problemu. Jego utylizacją zajmują się specjalne zakłady, a niekiedy wykorzystuje się go ponownie na podbudowę. Więcej problemów może sprawić pozbycie się takich odpadów, jak styropian, tapety, płyty gipsowe, papy, wełna mineralna, smoła, cement czy wapno.

W niektórych przypadkach styropian możemy zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale znacznie częściej trafia on po prostu na wysypisko. Podobny los czeka tapety i płyty gipsowe. Do utylizacji powinny trafić wełna mineralna, papa i smoła. Ponownie wykorzystać można z kolei cement, wapno i gips, zwykle do prac ogrodowych. Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem budowy czy remontu dokładnie przemyśleć kwestie wywozu odpadów budowlanych i najlepiej zaopatrzyć się w kilka kontenerów na śmieci, by każdy ich rodzaj trafił w odpowiednie miejsce.

Jedno jest pewne, nie wywozimy śmieci i odpadów budowlanych do lasu! Podlega to każe grzywny 500 zł i jest nieeleganckie.