Dom parterowy czy piętrowy – co wybrać?

Projekt domu pracowni M-StudioDecydując się wybudowanie domu, trzeba podjąć wiele ważnych decyzji. Przy tej okazji pojawia się dylemat spędzający niejednej osobie sen z powiek – lepszy będzie dom parterowy czy piętrowy? Nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na tak postawione pytanie – obie te opcje posiadają plusy i minusy, a przy wyborze którejś z nich trzeba mieć na uwadze szereg aspektów.

Dom piętrowy – co za nim przemawia?

W praktyce w zdecydowanej większości przypadków są wybierane projekty domów piętrowych. Dlaczego tak się dzieje? Oto najczęstsze przyczyny odpowiedzialne za taki stan rzeczy.

  • Rozmiary działki budowlanej – nierzadko nie dają one zbyt dużego pola do popisu. W takiej sytuacji trzeba wybrać pomiędzy większym domem parterowym z mniejszym ogrodem, a domem piętrowym z dużym ogrodem. Druga z opcji ma dodatkowo ten plus, że na stosunkowo niewielkim terenie można postawić dom o całkiem sporej powierzchni użytkowej.
  • Lokalizacja – nie bez znaczenia jest to, gdzie znajduje się dom, na wsi czy w mieście. W miastach przeważnie występują budynki piętrowe, na wsiach – parterowe.
  • Plan zagospodarowania przestrzennego – kupując działkę budowlaną, trzeba się z tym dokumentem wnikliwie zapoznać. Może się bowiem okazać, że nierealne będzie spełnienie marzeń o dużym parterowym domu. Poza tym jeśli w sąsiedztwie zdecydowanie dominują domy piętrowe, parterowy wydaje się nieuzasadniony.
  • Montaż instalacji – w domach parterowych wychodzi taniej i nie jest tak problematyczne jak w budynkach parterowych, gdzie np. pomiędzy kuchnią a łazienką odległość jest spora. Poza tym w domach kondygnacyjnych łatwiej jest uzyskać pożądany ciąg kominowy.

Zalety domów parterowych

Co zatem przemawia na korzyść domów parterowych?

  • Czas budowy – budowa domu parterowego zajmuje mniej czasu niż w przypadku domu piętrowego, nawet mimo tego, iż niezbędne są większe fundamenty. Domy parterowe mają mniejsze wymagania, jeśli chodzi o nośność fundamentów i ścian konstrukcyjnych, nad parterem nie wykonuje się stropu i ścian, nie ma też potrzeby montowania wysokich rusztowań.
  • Energooszczędność – w dzisiejszych czasach ogromny nacisk kładzie się na ten właśnie aspekt. Budownictwo parterowe sprzyja stosowaniu rozwiązań, których celem jest obniżenie zapotrzebowania obiektu na ciepło.
  • Komunikacja – jeśli dom nie jest duży, o wiele prościej jest zorganizować poszczególne ciągi komunikacje, ułatwiając w ten sposób poruszanie się po domu.
  • Wygoda i komfort – dom parterowy jest doskonałym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla rodzin wielopokoleniowych, gdzie są osoby starsze. Poza tym jest to wariant przyjazny dla niepełnosprawnych