Budowa domu to poważne przedsięwzięcie wymagające ogromnych nakładów finansowych. Każdemu inwestorowi zależy na tym, by obniżyć koszty. Aby to się udało, trzeba patrzeć na projekt w dłuższej perspektywie czasu – krótkoterminowe myślenie doprowadza do popełniania wielu błędów pociągających za sobą liczne konsekwencje, nie wyłączając aspektu stricte ekonomicznego. Co zatem trzeba mieć na względzie, by mówić o realnych oszczędnościach? Oto kilka wskazówek.
- Wybierz dobry projekt domu.
Dobry projekt to niekoniecznie taki, który jest powtarzalny i możliwie jak najbardziej uproszczony, o stosunkowo niewielkiej powierzchni użytkowej. Jednorazowo może się to okazać na pewno mniejszym wydatkiem, ale zachodzi spore prawdopodobieństwo, że dom wybudowany w oparciu o tenże projekt okaże się po prostu za mały i niedostosowany do potrzeb użytkowników, które należy mieć na uwadze. Wymagają one wnikliwej analizy. Warto np. zrezygnować z garażu w bryle budynku bądź z piwnicy, jeśli jest zbędna oraz zdecydować się na prosty dach.
- Zleć przygotowanie kosztorysu.
Kosztorys jest absolutnie niezbędny, aby oszacować, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć. To niejako naturalna konsekwencja projektu pomagająca inwestorowi utwierdzić się w przekonaniu, że wybrał właściwy projekt. Mając czarno na białym wszystkie liczby, można dokonać ewentualnych korekt.
- Dobierz odpowiednie materiały.
Oszczędzanie na materiałach zwykle okazuje się oszczędnością pozorną. Ich zła jakość w końcu zawiedzie, pojawią się problemy z ciągłymi naprawami i remontami. Prawda jest taka, że na dłuższą metę kalkuluje się kupować atestowane, wysokogatunkowe materiały sprawdzonych marek. Uwaga – najlepiej, jeśli są to materiały powszechnie dostępne, nie sprowadzane na specjalne zamówienie.
- Postaw na porządną ekipę budowlaną.
Tanio, szybko i dobrze – to w praktyce oznacza najczęściej kłopoty. Podobnie jak praca własna czy liczenie na pomoc ze strony rodziny. Aby obniżyć koszt budowy domu, najrozsądniej jest zatrudnić ekipę cieszącą się renomą i obowiązkowo podpisać z nią umowę. Zaleca się unikać szerokim łukiem firm wymagających od klientów zaliczek.
- Nie podążaj za najnowszymi trendami w budownictwie.
Oczywiście, zawsze warto wiedzieć, co w trawie piszczy, aczkolwiek wdrażanie niektórych modnych rozwiązań w życie oznacza dodatkowe koszty. Widać to chociażby na przykładzie elewacji budynku – nie trzeba wcale stosować drogich okładzin kamiennych czy drewnianych, bardzo ciekawe efekty można uzyskać dzięki tańszym tynkom strukturalnym.
Partnerem merytorycznym artykułu jest firma DQM oferująca budowę domów jednorodzinnych, a także posiadająca w ofercie gotowe domy na sprzedaż.