5 rad jak obniżyć koszt budowy domu

Domy na sprzedaż Wrocław
Przykład domu parterowego we Wrocławiu

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie wymagające ogromnych nakładów finansowych. Każdemu inwestorowi zależy na tym, by obniżyć koszty. Aby to się udało, trzeba patrzeć na projekt w dłuższej perspektywie czasu – krótkoterminowe myślenie doprowadza do popełniania wielu błędów pociągających za sobą liczne konsekwencje, nie wyłączając aspektu stricte ekonomicznego. Co zatem trzeba mieć na względzie, by mówić o realnych oszczędnościach? Oto kilka wskazówek.

  1. Wybierz dobry projekt domu.

Dobry projekt to niekoniecznie taki, który jest powtarzalny i możliwie jak najbardziej uproszczony, o stosunkowo niewielkiej powierzchni użytkowej. Jednorazowo może się to okazać na pewno mniejszym wydatkiem, ale zachodzi spore prawdopodobieństwo, że dom wybudowany w oparciu o tenże projekt okaże się po prostu za mały i niedostosowany do potrzeb użytkowników, które należy mieć na uwadze. Wymagają one wnikliwej analizy. Warto np. zrezygnować z garażu w bryle budynku bądź z piwnicy, jeśli jest zbędna oraz zdecydować się na prosty dach.

  1. Zleć przygotowanie kosztorysu.

Kosztorys jest absolutnie niezbędny, aby oszacować, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć. To niejako naturalna konsekwencja projektu pomagająca inwestorowi utwierdzić się w przekonaniu, że wybrał właściwy projekt. Mając czarno na białym wszystkie liczby, można dokonać ewentualnych korekt.

  1. Dobierz odpowiednie materiały.

Oszczędzanie na materiałach zwykle okazuje się oszczędnością pozorną. Ich zła jakość w końcu zawiedzie, pojawią się problemy z ciągłymi naprawami i remontami. Prawda jest taka, że na dłuższą metę kalkuluje się kupować atestowane, wysokogatunkowe materiały sprawdzonych marek. Uwaga – najlepiej, jeśli są to materiały powszechnie dostępne, nie sprowadzane na specjalne zamówienie.

  1. Postaw na porządną ekipę budowlaną.

Tanio, szybko i dobrze – to w praktyce oznacza najczęściej kłopoty. Podobnie jak praca własna czy liczenie na pomoc ze strony rodziny. Aby obniżyć koszt budowy domu, najrozsądniej jest zatrudnić ekipę cieszącą się renomą i obowiązkowo podpisać z nią umowę. Zaleca się unikać szerokim łukiem firm wymagających od klientów zaliczek.

  1. Nie podążaj za najnowszymi trendami w budownictwie.

Oczywiście, zawsze warto wiedzieć, co w trawie piszczy, aczkolwiek wdrażanie niektórych modnych rozwiązań w życie oznacza dodatkowe koszty. Widać to chociażby na przykładzie elewacji budynku – nie trzeba wcale stosować drogich okładzin kamiennych czy drewnianych, bardzo ciekawe efekty można uzyskać dzięki tańszym tynkom strukturalnym.